Uwaga! Work Service ostrzega, przed fałszywymi ofertami pracy na zewnętrznych portalach rekrutacyjnych,
w których przestępcy podszywają się pod Work Service w celu wyłudzenia danych osobowych.

Dowiedz się więcej
Relacje inwestorskie
> Strona główna > O firmie > Aktualności > Grupa Work Service liderem rynku pracy tymczasowej na Węgrzech

Grupa Work Service liderem rynku pracy tymczasowej na Węgrzech

06.05.2016

Prohuman, spółka należąca do grupy Work Service została liderem rynku pracy tymczasowej na Węgrzech. Od 2010 roku o 600% zwiększyła swój poziom przychodów, a tylko w 2015 roku poprawiła wyniki sprzedaży o 38% r/r. W ubiegłym roku Prohuman zatrudnił łącznie 17 tys. pracowników tymczasowych i jest to najlepszy wynik na tle konkurencji. Jednocześnie utrzymujące się na Węgrzech niskie bezrobocie i rosnące deficyty kadrowe zwiększają zapotrzebowanie na usługi agencji zatrudnienia. 

W 2012 r. spółka Prohuman osiągnęła EBIT wynoszący 1,2 mln EUR przy przychodach 24,9 mln EUR i była jedną z wiodących firm z branży pracy tymczasowej. W 2015 r. po raz pierwszy uplasowała się na pierwszej pozycji z wynikiem EBIT na poziomie 4,14 mln EUR i ponad 81,35 mln EUR przychodów.  

Sukces Prohuman na Węgrzech to przykład tego jak Grupa Work Service chce działać i jak rozwijać swoją działalność. Wchodząc na nowe rynki i dokonując akwizycji chcemy wykorzystywać naszą skalę i zaplecze rekrutacyjne, aby osiągać pozycje liderów w każdym segmencie, w którym działamy. Dlatego w najbliższych miesiącach stawiamy na zwiększanie integracji naszych działań i dalszą poprawę efektywności – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

 

Prohuman na tle konkurencji

Prohuman, obecna na węgierskim rynku od 2004 r. jest jedną z najmłodszych firm usług personalnych na Węgrzech. W grudniu 2013 r. Work Service przejął 75% udziałów i skupił się na jej rozwoju w obszarze pracy tymczasowej. Spółka, oprócz bardzo dobrych wyników finansowych, jest także liderem pod względem liczby zatrudnianych pracowników tymczasowych. W ubiegłym roku średni poziom zatrudnienia sięgał ponad 7 tysięcy osób ,a łączny poziom zatrudnienia wyniósł 17 tys. osób. Z rankingu przygotowanego przez magazyn Budapest Business Journal wynika, że na drugiej pozycji pod względem całkowitego zatrudnienia uplasowała się firma Adecco (8,9 tys.), a następnie Trenkwalder (6,9 tys.).

Nasza decyzja o akwizycji na Węgrzech była elementem szerszej strategii rozwoju międzynarodowego. Chcieliśmy rozwijać się geograficznie, ale również multiplikować naszą działalność biznesową. Przy tym trafiliśmy na okres dużych inwestycji motoryzacyjnych i produkcyjnych w tym kraju. Ta mieszanka przyniosła bardzo dobre efekty, bo dziś Prohuman jest nr 1. na Węgrzech a Grupa Work Service nr 1. w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.

 

Węgierski rynek pracy

Obecnie na Węgrzech mamy do czynienia z bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy, jedną z najlepszych w całej Europie. Od 2 lat panuje tam rynek pracownika. Wskaźnik bezrobocia jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 5,9% przy średniej unijnej na poziomie 10,3% oraz 6,8% w Polsce. Dobre wskaźniki gospodarcze i wzrost inwestycji sprawiają, że rośnie zatrudnienie, które osiąga poziom 65%, w grupie wiekowej 15-64 lata. Jednocześnie w porównaniu z Polską płaca minimalna na Węgrzech jest znacząco niższa.

Wiodącym wyzwaniem dla węgierskich pracodawców, podobnie jak w Polsce, są deficyty kadrowe. Do pracy na Węgrzech przyciągani są pracownicy z krajów ościennych, którzy mówią po węgiersku, w tym ze Słowacji i Serbii. W takich okolicznościach rośnie rola agencji pracy tymczasowej, które dzięki wiedzy i know-how są w stanie uzupełniać niedobory kadrowe w przedsiębiorstwach. A te są bardzo widoczne szczególnie w sektorze produkcji i automotive – dodaje Wojciech Mora, Dyrektor Zarządzający, Prohuman.

Według szacunków OECD, średnie roczne zarobki w Polsce sięgają 23,6 tys. dol., co plasuje nas na 6. miejscu od końca wśród państw OECD. Jednak wyprzedzamy pod tym względem Węgrów, którzy osiągają średnio wynik na poziomie  21,3 tys. dol.

 

***

 

Grupa Kapitałowa Work Service działa od 1999 roku i jest największym dostawcą kompleksowych usług HR  na polskim rynku. Prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem sieci oddziałów oraz za granicą w 16 krajach (Rosja, Niemcy, Czechy, Turcja, Rumunia, Węgry, Słowacja, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Szwajcaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Chiny). Specjalizuje się zarówno w usługach z zakresu doradztwa personalnego, jak i restrukturyzacji w obszarze HR, rekrutacji i outsourcingu pracowniczym. Już ponad 3000 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie. Każdego dnia 50 000 osób i 300 000 pracowników rocznie znajduje zatrudnienie za pośrednictwem spółek należących do Grupy Kapitałowej Work Service. Work Service jest pierwszą spółką z sektora usług personalnych notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

 

Kontakt dla mediów:

Krzysztof Inglot  
Pełnomocnik Zarządu, Rzecznik Prasowy       
mobile: +48 508 040 345      
phone: +48 71 371 0927      
e-mail: krzysztof.inglot@workservice.pl

Andrzej Kubisiak
Szef Biura Prasowego Work Service 
mobile: +48 512 176 030      
e-mail: andrzej.kubisiak@workservice.pl 

do góry
GPW


iso9001
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×